Festivali heliloojad

Vaclovas Augustinas “Call me back”
Esiettekanne: Ateljee D3: Teosed kahele ja kolmele koorile
Dirigent: Daniel Reuss
04.08.2018 20:00 Estonia kontserdimaja

Vaclovas Augustinas (1959) on mitmekülgse iseloomuga suurepärane kooridirigent ja on edukalt töötanud erinevates muusikavaldkondades. Ta juhib Vilniuse kohalikku kammerkoori Jauna muzika ja on sageli kutsutud mitmesugustele rahvusvahelistele koorijuhi seminaridele ja festivalidele. Augustinas on populaarne koorimuusika helilooja ja arranžeerija, kelle modaalset, kordumatut, mõtisklevat ja ekstaatilist loomingut, mis on võitnud auhindu mitmetel rahvusvahelistel võistlustel, lisavad innukalt oma repertuaari mitmed koorid ja muusikakirjastajad. Lisaks muusika loomisele on ta kuulus õpetaja mitmetes eri tasandite muusikakoolides. Ta oli ka rock-muusika kollektiivide Saulės laikrodis ja Antis (klahvpillid, vokaal) liige. Pärast Antis taasühinemist 2007. aastal, on jätkanud ta neile muusika komponeerimist ning nendega esinemist.

 

Elena Camoletto “Visioni”
Esiettekanne: Ateljee B11: Muusika koorile ja orelile
Helilooja: Johannes Prinz
02.08.2018 15:00 Kaarli kirik

Elena Camoletto on pianist, koorijuht ja helilooja. Tema loomingut on esitatud üle Euroopa, Ameerika Ühendriikides, Singapuris ja Jaapanis. Camoletto on võitnud mitmeid üleriigilisi ja rahvusvahelisi võistluseid ning 2011. aastal esindas ta Itaaliat rahvusvahelisel foorumil SONGBRIDGE. 2013. aastal viis ta lõpule Vinaccesi Missa kooriosad kaheksale häälele ja instrumentidele ning esines selle teosega Innsbrucki vanamuusika festivalil. Camoletto õpetab Cuneo konservatooriumis koorijuhtimist ja komponeerimist.

 

Anna Cederberg-Orreteg “Music is my name”
Esiettekanne: Ateljee C1: Läänemere lained
Dirigent: Aira Birzina
02.08.2018 16:30 Mustpeade maja

Anna Cederberg-Orreteg on 1958. aastal Rootsis Stockholmis sündinud helilooja ja muusikaõpetaja. Kraadi omandas ta Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias ning töötab nii helilooja kui muusikaõpetajana Adolf  Fredrik Farsta koolis Stockholmis. Nii tema laste- ja noortekooridele kirjutatud looming kui alustavatele pop- ja jazzmuusika ansamblitele kirjutatud arranžeeringud on laialt levinud ning tihti kasutatavad. Professionaalsele koorile on ta kirjutanud näiteks “Memories Look at Me” (T. Tranströmer) ja ”Sonett nr 8 – Music to Hear” (W. Shakespeare).

 

 

Frode Fjellheim “Hear our voice”
Esiettekanne: Ateljee A3: Magusad unenäod
Dirigent: Florence Huby
31.07.2018 16:30 Metodisti kirik

Frode Fjellheim (1959) on Norra helilooja, kes on enim tuntud koorilaulu “Vuelie” autorina, mida teatakse ka kui Disney animafilmi “Frozen” avaloona. Frode kasutab muusikas Põhjamaade saami traditsioonilise muusika võtteid, mida teatakse ka kui joigamise nime all. Seda maagilist heli võib kuulda tema töödest tunnustatud koorile Cantus (kes on laulnud ka animafilmi “Frozen” tunnusloos) ja tema ansambli Transjoik muusikas, kus ta laulab ja mängib klahvpille. Frode on muusikaprofessor Nord-Trøndelagi Ülikoolis.

 

 

Galina Grigorjeva “Alliluja”
Esiettekanne: Ateljee C5: Baltimaade kaasaegne koorimuusika
Dirigent: Janis Ozols
31.07.2018 16:30 Kaarli kirik

Galina Grigorjeva on sündinud Krimmis ja algselt õppinud Simferopoli muusikakoolis ja Odessa konservatooriumis. 1991. aastal lõpetas ta professor Juri Faliku õpilasena Peterburi konservatooriumi ning täiendas end 1994–1998 Eesti Muusikaakadeemia magistriõppes Lepo Sumera juures. Praegu elab Soomes ja tegutseb vabakutselise heliloojana. Eesti raadio on kahel korral valinud Grigorjeva tööd rahvusvahelisele heliloojate rostrumile Eestit esindama. Grigorjeva muusika on laialt tunnustatud tema erakordselt peene ja animeeritud meloodilise stiili poolest. Tema muusika on tihedalt seotud nii slaavi vaimuliku kui ka varajase Euroopa polüfoonilise muusikaga. Grigorjeva loob polüfooniat märkimisväärse oskuse ja graatsiaga, pöörates erilist tähelepanu iga intervalli ja intonatsiooni väljendusvõimele ja olulisusele.

 

Anna-Mari Kähärä “Kiecc”
Esiettekanne: Ateljee B15: Unustatud rahvad ja keeled
Dirigent: Kari Turunen or Zoltan Kocsis
04.08.2018 16:30 Metodisti kirik

Anna-Mari Kähärä (1963) on Soome helilooja, muusik ja vokalist, kelle kirg on kirjutada luuletusi lugudeks. Tema looming hõlmab nii koorimuusikat, a capella ja soololugusid, kui ka filmi- ja teatrimuusikat. Muusiku ja vokalistina on ta esinenud erinevates produktsioonides ja ansamblites, sealhulgas Anna-Mari Kähärä orkestris ning koosseisudes How Many Sisters ja Pekka Kuusisto & Luomuplayers. Lisaks on ta produtseerinud mitmeid lugusid, viimane neist Philomela naiskoorile ning kannab pealkirja “Samsara”.

 

 

Tõnu Kõrvits “Windy Nights”
Esiettekanne: Ateljee C2: Põhjamaade tippteosed/helendused
Dirigent: Vivianne Sydnes
03.08.2018 13:00 Mustpeade maja

Tõnu Kõrvits’ (1969) muusika on suuresti üles ehitatud luule najale ning pungil huvitavaid fantaasiaid. Tema teosed kannavad kuulaja läbi hüpnootilise rännaku kaunitel maastikel, folk traditsioonidel, inimhingel ning alateadvusel. Rahulikud meloodiad helilooja teostes integreerivad puhast harmooniat ning rikkalikku kõlatämbrit. Eesti folklaulud ja teised omanäolised, pisut arhailised traditsioonid on saanud helilooja inspiratsiooniks.
Viimastel aastatel on helilooja keskendunud vokaal- ning koorimuusikale, olles inspireeritud peamiselt Eesti ning Põhjamaade traditsioonidest. Ta on kirjutanud hulganisti märkimisväärseid teoseid, sealhulgas „Kreegi Vihik“ segakooridele ja orkestritele.
2016. aastal avaldati tema album „Peegel“ ja 2017 aastal album „Moorland Elegies“, mis hinnati kümne parima klassikalise albumi hulka Ameerika Rahvuslikus raadios.

 

Selga Mence “Those Evening Bells”
Esiettekanne: Ateljee B4: Kuuled Sa mind?
Dirigent: Bob Chilcott
02.08.2018 15:00 Kaarli kirik

Selga Mence (1953) omandas enda muusikalise hariduse Läti Muusikaakadeemias Pauls Dambise käe all (1978, 1988). Alates 1985. aastast annab ta loenguid Läti Muusikaakadeemias ning alates 2004. aastast on Läti Muusikaakadeemia kompositsiooniosakonna professor. Tema teoseid on esitatud Skandinaavia koorifestivalidel Norras 2000 ning paljudel teistel festivalidel Lätis, Ameerika Ühendriikides ja Kanadas. Mitmedki koorid Lätist on saavutanud tema teostega võisteldes auväärseid kohti.
Selga on osalenud mitmetes projektides, sealhulgas Songbridge 2000, festival Europa Cantat XIV Neveres, Prantsusmaal ning Month of Europena Music, aastal 2001. Tema tsükkel Dziesmas klaverile on valitud kümne enimsoovitatud teose hulka Rahvusvahelise heliloojate kateedri konkursil Pariisis.  

 

Gonzague Monney – uus kompositsioon
Esiettekanne: Schweizer Jugendchor (CH)
Dirigent: Gonzague Monney or Nicholas Fink
04.08.2018 20.00, Estonia Kontserdisaal

Gonzague Monney on lõpetanud Freiburgi Konservatooriumi koorijuhtimise ning muusika erialal. Orkestri dirigeerimist on ta harjutanud Haute Wcole de Musique de Lausanne’s ning oma magistrikraadi koorijuhtimise erialal omandas Kunstuniveritäti ülikoolis, Johannes Prinzi käe all. Hetkel juhatab ta kolme koori, Faller Lausannes, Laudate koori Zürichis ning Freisburgi vokaalansamblit.
Kompositsioonil on tema igapäevaelus kanda väga suur roll, ta on kirjutanud ligi sada teost koorile, sealhulgas kolm lühikest missat ja kaks kantaati koorile, soololauljatele ja orkestrile. 2008 aastal võitis tema teos teise auhinnalise koha ning publikupreemia Label Suisse kompositsiooni võistlusels Lausannes.

 

György Orbán – “Da pacem, Domine”
Esiettekanne: Coro de Jóvenes de Madrid (ES)
Dirigent: Juan Pablo de Juan
01.08.201815.00, Kaarli kirik

Ungari päritolu helilooja György Orban sündis Transylvanias, Rumeenias, aastal 1947. Ta on õppinud kompositsiooni Cluj-Napoca/Kolozsvár/Clausenburg Muusikaakadeemias, Sigismund Toduta ja János Jagamase käe all ning peale kooli lõpetamist oli tal võimalus asuma õpetama muusikateooriat samas instituudis.  
Alates 1979. aastast elab ta Ungaris, töötades toimetajana Editio Musicas ning õpetab kompositsiooni ja muusikateooriat Liszt Ferenc Muusikaakadeemias Budapestis.

 

Alwin Schronen “Deus caritas est”
Esiettekanne: LaCappella nuova
Dirigent: Veronika Bauer
01.08.2018 15:00 Kaarli kirik

Alwin Michael Schronen on helilooja, kelle kompositsioonide intensiivsus juhib teatud dünaamilisusele ja hingestatusele. Tema oopused koosnevad rohkem kui 180 kompositsioonist, kaheksast missast, kolmest kantaadist ning ühest passioonist. Alates 1990. aastast keskendub helilooja peamiselt spirituaalsele a cappella koorimuusikale. Ta on olnud edukas nii mitmetelgi konkurssidel ning tema teoseid on esmaesitatud ja avaldatud Ameerika Ühendriikides, Jaapanis kui ka Sloveenias.
Peale oma õpinguid Episcopacy katoliiklikus muusikakoolis Trieris, Saksamaal, jätkas ta muusikalise hariduse omandamist oreli ning koorijuhtimise erialal Saarbruckeni Muusikaakadeemias, prof. Wolfgang Rübsami ja prof. Andreas Gpferti käe all.

 

Josep Vila i Casañas “Five Folk Songs”
Esiettekanne: Atelier A1: Lastelaulud kogu maailmast
Dirigent: Josep Vila Jover or Jozsef Nemes
04.08.2018 16:30 Vene Teater

Dirigent, helilooja ja pedagoog Josep Vila i Casañas on sündinud Sabadellis, Hispaanias, aastal 1966. Ta on spetsialiseerunud a capella repertuaarile ning ajaloolisele koori – ning orkestrimuusikale. Heliloojana on tema põhiliseks huviorbiidiks saanud kirjutada instrumentaalmuusikat ning teoseid kooridele, sealhulgas peamiselt laste- ja noortekooridele, segakooridele ning orkestritele. Tema Sanctus-Benedictus (1992) ja Salve Regina (2001) on kahtlemata enimesitatud teosed, mida on ette kantud üle kogu maailma. Helilooja hiljutine teos Missa Sanctus-Benedictus (2015), on suunatud a cappella kooridele ning oratoorium Veni Creator Spiritus peamiselt neljale solistile, koorile ja orkestrile. Viimase esiettekanne toimus Barcelonas, Palau de la Música Catalanas, aastal 2016.